Aktualności

W krainie alpaki

Jakość wełny z alpaki, czyli ile jest wełny w wełnie?

24 sierpnia 2017
Jakość wełny z alpaki, czyli ile jest wełny w wełnie?

„Wełna bogów”

Legenda mówi, że alpaki zostały pożyczone ludziom przez bogów, pod warunkiem, że człowiek będzie je szanował i dbał o nie.Nasze alpaki różnią się ubarwieniem: są czarne, brązowe, brązowo-czarne, białe, ale specjaliści wymieniają 22 kolory. Ich sierść (a dokładniej okrywa włosowa) jest miękka i jedwabista, z połyskiem. Strzyżemy je raz w roku, na lato. 

Alpaka osiąga 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg.

Występują dwie rasy alpak: suri i huacaya – które różnią się okrywą włosową: włosy suri dorastają do 50 cm długości. My mamy alpaki huacaya.     

Wełna pochodząca z alpak, zwana  „wełną bogów”, ma niezwykłe właściwości; włókno jest bardzo cienkie, miękkie, delikatne, a równocześnie niezwykle wytrzymałe.  Nie zawiera lanoliny – zatem nie kumuluje kurzu i eliminuje warunki rozwoju roztoczy. To  szczególnie  ważne dla alergików i astmatyków.

Włókno alpaki jest bardzo cenione z uwagi na niezwykłe właściwości termiczne – produkty z wełny alpaki gwarantują termiczny komfort, niezależnie od warunków klimatycznych. Z wełny alpaki produkuje się kołdry, koce, oraz wysokiej klasy odzież. Jest to produkt luksusowy, ponieważ światowa populacja alpak rośnie bardzo powoli – z dwóch zasadniczych powodów: to ograniczenia wymuszone samą biologią oraz restrykcyjna polityka rządów państw, w których zamieszkuje większość światowej populacji alpak.