Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej o cookie
Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych, są nieco mniejsze od lam, ale podobne do nich. Żyją stadach, złożonych z dominującego samca, kilku samic i ich potomstwa. Ciąża samicy trwa 335-340 dni, przeważnie rodzi jedno małe. Średnia długość życia alpaki to 15, 25 lat. Ciało alpaki osiąga 128-151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80-100 cm i masie ciała 55-85 kg. Ubarwienie różnorodne (22 kolory), najczęściej czarne lub brązowo-czarne, czasem białe.
Hodowane są w Ekwadorze, Boliwii, Peru, Chile – na zboczach Andów, na wysokości 4 tys. metrów n.p.m. Nie są specjalnie wymagające, jeśli chodzi o dietę – na jednym hektarze ziemi piątej, szóstej klasy stado liczące 20 alpak jest w stanie wyżywić się. Nie niszczą swoich pastwisk, bo ich kopyta są miękkie; nawóz alpak można z powodzeniem wykorzystywać do upraw w ogródku.
Alpaka towarzyszy człowiekowi od 6-7 tysięcy lat. Pierwszymi hodowcami tych zwierząt Inkowie, którzy docenili niezwykłe właściwości wełny alpaki oraz mięso.
Wełna alpaki jest produktem rzadkim i luksusowym, bo światowa populacja tych zwierzą rośnie bardzo powoli; jest to związane z ograniczeniami wymuszonymi samą biologią oraz restrykcyjną polityką rządów państw, w których zamieszkuje większość światowej populacji alpak, choć od kilku lat ta polityka zmienia się i alpaki są już eksportowane do różnych krajów świata, przede wszystkim do USA i Australii, gdzie podlegają rejestrowanej hodowli.
Nasze alpaki, mieszkające już ponad rok w Tychowie, czują się bardzo dobrze, urodziły się już cztery młode, czekamy na kolejne.